Sepetim ( 0 )
KURUSIKI TABANCA CEZASI

KURUSIKI TABANCA CEZASI

31.10.2018
Yazar : Avcımarket.net
Ülkemizde kurusıkı silah satışı belirli kriterler eşliğinde serbest bırakılsa da, yine de bu serbestlik kurusıkı silah taşıma konusunda geçerlidir anlamına gelmemektedir. Bu silahların satışı gibi taşınmasıda belirli kriterlere bağlanmıştır.

Kurusıkı Cezalar

Ses ve gaz fişeği atan ve halk dilinde kurusıkı olarak ifade edilen silahlar, herkesin isteğine göre satın alınabilecek veya taşınabilecek silahlar değildir. Her ne kadar ateşli silahlara göre çok daha masum görünse de, yine de belirlenen koşullar altında alımı gerçekleşmeyen ve standartların dışında taşınan silahlar için kurusıkı cezalar adına para cezası uygulanmaktadır. Ayrıca para cezasının yanı sıra, silaha el konularak, mülkiyetide devlete geçirilir. Bu ceza tarifesine uğramamak ve silahınızın sahipliğini düşürmemek adına oldukça basit olan yönetmeliği uygulamanız gerekmektedir. Bireysel silahlanma konusunda oldukça temkinli davranan devletimiz, kurusıkı silah satışını her ne kadar yasal prosedürler altına almışsa da, yine de belirli kısıtlamalara da gidilmiştir.

Kurusıkı Satışı

Kurusıkı silah temin ederken çerçevesi çizilen kriterler, minimum seviyede sabitlenmiştir. Satış yapan yerlerin mutlaka satış ruhsatının bulunması gerekmektedir ve 18 yaşın altına satış yapılması yasaklanmıştır. Çeşitli av malzemelerinin, mermilerin satışını gerçekleştirebilen işyerlerinin yanı sıra, tüfek satışı konusunda da seçenek sunan işyerleri, sorunsuz bir şekilde kurusıkı satışı da yapabileceklerdir. Bu satış noktalarının yanı sıra online olarak internet üzerinden de kurusıkı silah alımı yapabilirsiniz. Burada da dikkat etmeniz gereken nokta, alışveriş yapmayı planladığınız e - siteninde gerekli satış koşullarını taşıması gerektiği ve satın aldığınız ürünün kesinlikle ama kesinlikle faturalı bir şekilde teslimatının gerçekleşmesi gerektiğidir. 

Kurusıkı tabancası alırken;

  • Kurusıkı alımında 18 yaş sınırı vardır.
  • Sabıka kaydı ile alım işlemi gerçekleştirilmelidir.
  • Kurusıkı tabancanızı aldıktan sonra bulunduğunuz bölgedeki emniyet amirliğine kayıt ettirmelisiniz.

Kurusıkı Silah Taşımak

Ülkemizde kurusıkı silah satışı belirli kriterler eşliğinde serbest bırakılsa da, yine de bu serbestlik kurusıkı silah taşıma konusunda geçerlidir anlamına gelmemektedir. Bu silahların satışı gibi taşınmasıda belirli kriterlere bağlanmıştır. Araç ve ev yada işyeri gibi kapalı mekanlarda bulundurulması herhangi bir sorun oluşturmazken, üzerinizde kurusıkı silah taşımak maalesef ki ceza-i işlem gerektirmektedir ve bu kapsamda oluşturulan cezalar oldukça sert bir şekilde uygulanmaktadır.

3110Zoraki

Bazı kişiler için bu cezalar caydırıcı bir tutum sergilemese de, Türkiye Cumhuriyeti'nin bireysel silahlanmaya karşı takındığı tutumu desteklemek amacı ile oldukça önemlidir. Eğer ki sizlerde bu kapsamda herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız, silah taşıma şartlarına ayrıntılı bir şekilde göz atmalısınız.